Zaginięcie ulubionego pupila to zwykle wielki dramat dla właściciela. Często emocje są tak silne, że trudno racjonalnie myśleć o strategii poszukiwań i rozpoznać wszystkie możliwości.
Zaginięciu oczywiście najlepiej zapobiegać: nie spuszczać psa jeśli wiemy, że może go ponieść fantazja (jak to często jest w przypadku malamutów), nie pozostawiać na niezabezpieczonym wybiegu, nie zostawiać samego w nieznanych miejsach. Pies powinien być zaczipowany, a czip koniecznie zarejestrowany w jednej z organizacji ewidencjonujących czipy (np. Safe Animal lub Towarzystwo Identyfikacji Zwierząt) – należy sprawdzić czy weterynarz dokonał prawidłowo rejestracji i czy numer czipu naszego czworonoga wyświetla się na stronie organizacji. Dobrze też, by pies miał przy obroży tradycyjny identyfikator ; obecnie można wykonać na zamówienie estetyczne identyfikatory nie tylko z numerem telefonu właściciela i imieniem psa, ale także z dodatkową informacją np. o konieczności przyjmowania leków.
Jeśli zdarzy się najgorsze i pies faktycznie zaginie warto by ktoś pomógł nam w pierwszych godzinach zorganizować akcję poszukiwawczą i dokonać wszelkich zgłoszeń. Podczas gdy Ty będziesz prawdopodobnie krążyć po okolicy nawołując i rozpytując, dobrze by ktoś usiadł przy telefonie i internecie :
- skontaktuj się z lokalną Strażą Miejską lub Gminną, gdyż to organ pierwszego kontaktu w przypadku znalezionych psów ; zapytaj czy nie było pasujących zgłoszeń
- obdzwoń lokalne schroniska, zapytaj czy nie przywieziono do nich Twojego psa
- skontaktuj się z lokalnymi weterynarzami, poinformuj, iż pies zginął, podaj swój numer na wypadek gdyby pojawił się znalazca pragnący zidentyfikować psa
- dodaj ogłoszenie na Facebooku, zadbaj, by dotarło do jak największej ilości osób z Twojej okolicy (to wielka siła i dzięki niemu znalazło się wiele psów !) ; na Facebooku możesz poszukać też specjalnych profili organizacji zajmujących się ogłaszaniem zaginionych i znalezionych zwierząt w Twojej okolicy (np. ten w okolicy Poznania )
- przygotuj i rozklej tradycyjne ogłoszenia wszędzie, gdzie możesz, najlepiej by zawierały zdjęcie psa i informacje o nagrodzie pieniężnej.
- skontaktuj się ze służbami komunalnymi w celu ustalenia czy nie usuwali z szosy potrąconych psów