Procedura adopcji

1 krok – KONTAKT

Znalazłeś na naszej stornie malamuta, i jesteś zainteresowany jego adopcją ? Skontaktuj się z nami. Przy każdym ogłoszeniu zamieszczone są dane do kontaktu w sprawie konkretnego psa i link do ankiety adopcyjnej, którą można od razu wypełnić i przesłać elektronicznie. Cierpliwie czekaj na naszą odpowiedź.

Osoby prowadzące adopcje starają się udzielać odpowiedzi na bieżąco w miarę możliwości, jednak na co dzień pracują zawodowo, studiują… nie zrażaj się więc gdy na odpowiedź będziesz musiał poczekać 1-2 dni. Zdarza się to bardzo rzadko i zwykle odpowiadamy w tym samym dniu.

2 krok – ANKIETA ADOPCYJNA
Każdy kandydat na nowego opiekuna malamuta musi wypełnić ankietę (ankieta znajduje się poniżej tekstu). Bez wypełnionej ankiety procedura adopcyjna zostanie przerwana. Ankieta to zestaw kilkunastu pytań, na które musisz dokładnie i przede wszystkim szczerze odpowiedzieć. Czemu służy ankieta?

– pozwala nam ocenić Ciebie jako przyszłego właściciela malamuta;

Malamut nie jest psem dla każdego. To pies wymagający – nie pluszowy miś, ale najczęściej potrzebujący Twojego zaangażowania, poświęcenia mu odpowiedniej ilości czasu, wymagający dziennej dawki ruchu pies. Dodatkowo malamuty z adopcji to często psy „po przejściach”, wyciągnięte ze schronisk, nieodpowiednio wychowane przez poprzednich właścicieli, czasem ze złymi nawykami, z którymi możesz sobie nie poradzić. Ankieta pozwala nam odpowiednio dobrać psa dla Ciebie.

– pozwala nam ocenić warunki jakie możesz zaoferować malamutowi;

Pies mieszkający od zawsze na zewnątrz nie będzie szczęśliwy w blokowym mieszkaniu. I na odwrót – pies mieszkający w mieszkaniu może źle reagować na pozostawianie go na zewnątrz. Pies nie tolerujący innych zwierząt nie może mieszkać w domu, gdzie np są koty lub inne psy. Pies nie tolerujący dzieci nie może mieszkać w ich otoczeniu. Musimy wiedzieć gdzie będzie mieszkał nasz podopieczny.

Wypełnij zatem dokładnie ankietę. Im więcej informacji nam przekażesz tym łatwiejszy będzie dobór odpowiedniego psa dla Ciebie. Pamiętaj, nie ma złych odpowiedzi, są tylko informacje. Twoja ankieta zostanie przesłana do akceptacji/weryfikacji. Możesz zostać też poproszony o dodatkowe informacje.

Może się zdarzyć, że aktualnie nie będzie psa pasującego do Ciebie i Twojego trybu życia. Psów do adopcji niestety stale przybywa. Obserwuj więc naszą stronę, czytaj dokładnie opisy naszych podopiecznych i jeśli znajdziesz psa, który Cię zainteresuje skontaktuj się ponownie. Przypomnij się. Szczególnie gdy wcześniej wypełniałeś już ankietę lub kontaktowałeś się telefonicznie. Najpewniej jednak sami będziemy o Tobie pamiętać.

3 krok – WIZYTA PRZEDADOPCYJNA
Po pozytywnym zweryfikowaniu Twojej ankiety skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty przedadopcyjnej. Odwiedzi Cię osoba znająca specyfikę rasy. Może być nią jedna z nas – osób prowadzących Adopcje Malamutów lub osoba z nami współpracująca. Porozmawiaj szczerze z naszym wysłannikiem, pokaż miejsce gdzie miałby mieszkać adoptowany malamut. Wizyta przedadopcyjna jest doskonała okazją do wyjaśnienia wszelkich Twoich wątpliwości i związanych z nimi obaw. Nasz wysłannik przekaże nam wszystkie uzyskane od Ciebie informacje. Może się zdarzyć, że uznamy iż upatrzony przez Ciebie malamut z różnych względów nie będzie pasował do otoczenia jakie chcesz mu zaoferować lub też ze względu na jego temperament możesz nie dać sobie z nim rady. W miarę możliwości postaramy się zaproponować Ci innego psa, być może też bezpłatne szkolenie. Zależy nam, abyście Ty i Twój adoptowany pies stanowili w przyszłości zgrany team.

4 krok – PODPISANIE UMOWY ADOPCYJNEJ
Po zweryfikowaniu ankiety adopcyjnej z informacjami przekazanymi po wizycie podejmujemy ostateczną decyzję o przekazaniu malamuta. Jeśli decyzja będzie pozytywna otrzymasz od nas pocztą umowę adopcyjną w dwóch egzemplarzach. Podpisz umowę i jeden z egzemplarzy odeślij na wskazany adres. Możliwe jest, że będziesz odbierał psa w obecności naszego przedstawiciela. Wtedy umowę podpisujesz z naszym przedstawicielem na miejscu. Do podpisania umowy adopcyjnej niezbędne będą dane z Twojego dowodu osobistego.

5 krok – TRANSPORT PSA
Często zdarza się, że wymarzony malamut mieszka daleko od Twojego miejsca zamieszkania. Nierzadko jest to drugi koniec kraju. Najlepiej jeśli masz możliwość sam po niego pojechać. W wyjątkowych przypadkach organizujemy pomoc w transporcie jednak najczęściej jest to trudna do przeprowadzenia, prawdziwie logistyczna operacja wymagająca zachodu co najmniej kilku osób (transport łączony – etapowy). Tym samym na odbiór psa możesz czekać nawet kilka tygodni. Transport obciąża także znacznie nasz budżet i pieniądze na niego poświęcone mogłyby być przeznaczone na uratowanie kolejnego potrzebującego malamuta.

Preferujemy więc odbiór osobisty, a pomoc oferujemy w szczególnych przypadkach. Ze względu na dobro psa transport powinien być jak najkrótszy i wstępnie zorganizowany zaraz po otrzymaniu od nas informacji o możliwości odbioru psa.

6 krok – ODBIÓR PSA
Odebrać psa możesz po podpisaniu umowy adopcyjnej. Otrzymasz od nas dokładny adres pobytu psa oraz telefon kontaktowy do jego opiekuna. Przy odbiorze psa okaż opiekunowi umowę adopcyjną. W razie jakichkolwiek problemów kontaktuj się z opiekunem psa bądź z osobą prowadzącą jego adopcję.

Jeśli jesteś zdecydowany – wypełnij Ankietę Adopcyjną
prosimy o rzetelne odpowiedzi na wszystkie pytania, niepełne ankiety nie będą rozpatrywane.

Ankieta adopcyjna
  1. (wymagane)
  2. (wymagane)
  3. (wymagane)
  4. (wymagane)
  5. (wymagany ważny adres email)
  6. (wymagane)
  7. (wymagane)
  8. Skąd dowiedział się Pan / Pani o możliwości adopcji?
  9. Jak zdobył/a Pan/i wiedzę na temat rasy alaskan malamute ?
  10. Jakich zachowań oczekuje Pan/i po malamucie ?
  11. Czy miał/a Pan/i wcześniej psa ?
  12. Jak Pan/i mieszka ?
  13. Czy właściciel/współwłaściciel/wynajmujący wyraża zgodę na obecność psa w mieszkaniu ?
  14. Jeśli mieszka Pan/I w domu jak jest on ogrodzony ?
  15. Czy sasiedzi maja kury, kaczki czy inny drob
  16. Czy uczy się Pan/i ? Pracuje ?
  17. Czy sa osoby, świadome jego potrzeb, ktore zajelyby sie pieskiem podczas Pan/i krótkiej nieobecności ?(nagłe przypadki, ewentualny wyjazd slużbowy na kilka dni itp
  18. W jakim wieku są dzieci ?
  19. jeśli w domu są małe dzieci to konieczne jest wyznaczenie dla psa miejsca do którego dziecko nie będzie miało dostępu , czy ma Pan/Pani tą możliwość?
  20. Czy w domu są inne zwierzęta ?
  21. Czy zdaje sobie Pan/Pani sprawę z zagrożeń dla psa wynikających z chorób przenoszonych przez kleszcze?
  22. Jak zamierza Pan/i zapewnić malamutowi niezbędny ruch na codzień?
  23. Jakiej płci preferuje Pan/i psa ?
  24. W jakim wieku preferuje Pan/Pani psa ?
  25. Czy jest Pan/i zainteresowany/a adopcją psa przewlekle chorego lub kalekiego ?
  26. Które z wymienionych okoliczności wpłynęłoby negatywnie na Pana/i decyzję ?
  27. Ile wg Pana/i kosztuje miesięczne utrzymanie psa ?
  28. Jak długo jest Pan/i gotowy/a czekać na adopcję ?
  29. Czy w razie problemów poadopcyjnych wynikających z trudności w aklimatyzacji jest Pan/Pani gotowy na pracę z psem, szkolenie, spotkanie z behawiorystą?
  30. Czy w przypadku adopcji jest Pan w stanie pokryć CZĘŚĆ kosztów typu:sterylizacja/kastarcja psa, wyadoptowanie psa ze schroniska, koszt części transportu(paliwa), lub w jakikolwiek inny sposób wspomóc Fundację Adopcje Malamutów ODPOWIEDZ NIE MA WPŁYWU NA DECYZJĘ O O WYDANIU PSA
  31. Czy jest Pan/i zainteresowana szkoleniem (w miejscu Warszawa lub okolice)